Засідання школи "Лідер"

Date: 26 січня 2018 о 10:12

Засідання школи «Лідер» 24.01.2018р.
Тема: П’ять міфів про лідерство. Керівництво. Самоврядування.
Питання лідерства викликали інтерес людей з давніх часів. Проте, систематичне, цілеспрямоване і широке вивчення лідерства почалось тільки за часів Ф. Тейлора. Разом з тим, до сьогоднішнього часу так і не досягнуто повної згоди, щодо поняття лідерства і методів його вивчення.
Для того, щоб остаточно визначитись з тим, що ж таке лідерство слід порівняти його з поняттям "управління".
Поняття "лідер" і "керівник" мають багато спільного. Той і інший організують, спонукують групу на вирішення поставлених перед нею завдань, визначають вибір способів і засобів їхнього вирішення. Разом з тим, ці поняття далеко не тотожні. Розходження понять "управління" і "лідерство" пов'язано з існуванням у будь-якій організації двох типів відносин - формальних і неформальних. Лідерство - це процес впливу на людей, породжений саме системою неформальних відносин, а управління має на увазі в першу чергу наявність чітко структурованих формальних відносин, через які воно реалізується, а роль керівника ніби визначена формальною структурою його функцій, як правило, право на застосування санкцій є беззаперечним і т.д. Лідерство, навпаки, формується спонтанно, стихійно, на рівні напівусвідомлених психологічних переваг. Отже, можна виокремити такі основні відмінності між лідером і керівником:
1. Бути лідером і бути керівником - це не одне й те саме.
2. Вплив керівника ґрунтується на владі і її джерелах, лідерство ґрунтується на процесі соціального впливу і на взаємодії в організації.
3. Управління передбачає взаємозв'язок "керівник - підлеглий", лідерство - "лідер - послідовник"
4. Керівник є в першу чергу формальним лідером, але саме лідерство визначає наявність неформальної основи. Можна бути керівником і не бути лідером.
5. Лідерство відрізняється від керівництва меншою стабільністю, тому що залежить від настрою групи, характеру ситуації і не підкріплено, на відміну від керівництва, системою правових санкцій. Лідер діє усередині групи, а керівник зв'язує групу з іншими соціальними системами.

У ході засідання було поведено тестування та діагностика президентів шкіл, заступників, представників органіш шкільного врядування, педагогів - організаторів. Найбільший інтерес у аудиторіїї визвали психологічні ігри на виявлення якостей лідера "Мотузка", "Вірю не вірю". В них із задоволенням брали участь як школярі, так і дорослі ! Методист управління освіти Л.І.Відмиш ознайомила присутніх з наказами УО про "День вишиванки"та "Україна молода"та відповіла на питання, щодо організації та проведення зазначених заходів.