Буквар І. Федорова – перший друкований підручник в Україні

Date: 9 листопада 2021 о 12:01

У книзі відсутній заголовок і титульний аркуш, тому в науковому обігу зустрічаються декілька умовних назв – Буквар, Азбука, Граматика. На останній сторінці книги – друкарський знак І. Федорова з вирізьбленими літерами «ІОАН» і гербом Львова. Під зображенням розміщений підпис: «Выдруковано во Львове року 1574».

Підручник надруковано у форматі 100х157 мм. У книзі 40 аркушів (80 сторінок) без нумерації аркушів і без сигнатур зошитів, на сторінці 15 рядків. Книга прикрашена п’ятьма заставками і трьома кінцівками.

Буквар поділяється на дві частини: у першій дається абетка та правила граматики, у другій – тексти для читання (від простих до складних).

Книга відкривається азбукою, далі подається азбука в зворотному порядку, потім – впереміш (на той час існувала така традиція засвоєння абетки). Наступні дво- і трибуквові сполуки подано як вправи для читання складів. Окрім букварного матеріалу у підручнику розміщено три невеликі розділи, мета яких – підготувати дітей до вивчення граматики. Наприклад, у першому розділі наведені зразки відмінювання в теперішньому часі різних дієслів, які починаються на кожну літеру алфавіту.

Друга частина книги відведена для читання і заучування напам’ять. Тексти для читання являли собою найголовніші молитви з Часослова, а також уривки з «Книги притч Соломонових» про необхідність навчання та пошану до батьків, моралістичні тексти, звернення до батьків про засади виховання дітей.
На думку Якима Запаска, тираж видання, ймовірно, був у межах 2000 примірників, оскільки книга користувалася великим попитом і була невеликого формату, тому на її видання витрачалося менше часу.
Буквар надрукований церковнослов’янською мовою для потреб місцевих шкіл, де вивчалася кирилична писемність. Згодом він став зразком підручника для початкового навчання в багатьох слов’янських країнах.