Не куріть, діти.
Вчені пояснили, як вейпінг пов’язаний з онкологічними захворюваннями
Медики з США опублікували дослідження, згідно з яким у курців вейпа змінюються ділянки ДНК, що підвищує ризик появи ракових захворювань.
НВ не раз писало про проблеми зі здоров’ям, до яких можуть привести електронні сигарети.
Крім численних одиничних досліджень, пару тижнів тому у Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що вапорайзери і електронні сигарети небезпечні для здоров’я.
Тепер представники Південно-Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі опублікували дані, згідно з якими вейпінг призводить до змін у ДНК, пов’язаних з появою онкологічних захворювань.
Вчені заявили, що вапорайзери та електронні сигарети змінюють ДНК людей так само, як і звичайні тютюнові вироби.
Ці хімічні зміни називаються епігенетичними. Вони призводять до неправильної роботи генів і зустрічаються практично при всіх видах раку.
«Хімічні зміни, які виявляють в пухлинах у пацієнтів з раковими захворюваннями, також простежуються у людей, які використовують вейп або звичайні сигарети. Імовірно, хімічні речовини, які викликають рак, присутні в сигаретному димі, і, зазвичай, на набагато нижчих рівнях в електронних сигаретах», — пишуть автори дослідження.
Медики з США проаналізували дані про 45 людей, які курили тільки електронні сигарети, тільки звичайні сигарети або не курили взагалі.
Експерти перевірили зразки крові респондентів на наявність двох хімічних індикаторів, пов’язаних з ДНК, які важливі для правильного функціонування генів. Повідомляється, що зміни цих індикаторів можуть відбуватися в різному віці і пов’язані з появою ракових захворювань.
У групи піддослідних, що курять, виявили зниження кожного з необхідних для належного функціонування генів індикаторів. Причому, незалежно від того, курять вони вейп або звичайні сигарети.
Водночас багато людей вважають електронні сигарети безпечнішими, ніж звичайні, і цей вид куріння поширений серед школярів і підлітків.
«Епідемія вейпінга серед підлітків і нещодавній спалах важких випадків захворювань і смертей в США, пов’язаних з вейпінгом, підкреслюють важливість збору наукових даних, на яких можуть ґрунтуватися майбутні правила виробництва, маркетингу та розповсюдження електронних сигарет», — пояснили автори дослідження.
Нагадаємо, продажі вапорайзерів та електронних сигарет заборонені вже в декількох десятках країн в Південній Америці, на Близькому Сході та Азії, враховуючи Індію, Південну Корею і Таїланд. Крім того, обмеження на продаж подібних пристроїв вже ввели в Канаді, Австралії і Норвегії.