Старий Новий рік чи Маланка
Старий Новий рік чи Маланка
Початок січня для українців – це святковий період, наповнений традиціями, співами та смачною їжею. Від новорічного столу всі йдуть на пісну різдвяну кутю, потім на щедру кутю на Маланку, а далі на вранішні засівання у День Святого Василя. Замикає святковий марафон Водохреще.
Цікаво, що в Україні святкують Новий рік двічі. Перший – в ніч з 31 грудня на 1 січня, а другий – в ніч з 13 на 14 січня. Так сталося внаслідок розбіжності двох календарів: григоріанського (світського) та юліанського (церковного). Вони мають 13 днів різниці.
Саме у ніч з 13 на 14 січня проводиться Богослужіння на закінчення Старого року. Тому в народі це свято називається Старий Новий рік.
Та окрім цього, ввечері 13 січня святкується День Преподобної Меланії. В народі він відомий як Меланка/Маланка, Щедрий вечір або вечір напередодні Василя.
Існує також думка, що свято Меланки походить ще з дохристиянської епохи. Так згідно зі слов’янським міфом у мати богів Лади була донька Меланка.
Коли Князь-Місяць був на полюванні, то лютий змій викрав Меланку і сховав у підземному царстві. Врятувати її вдалось богатирю Безпальчику-Василю. Саме тому на наступний день після Меланки святкують Василя.