Тризуб, якому тисяча років: історія державного герба України
19 лютого в Україні відзначають День державного герба. Жовтий Тризуб, який існував ще за часів князя Володимира, пройшов довгий шлях, залишаючись символом незалежності навіть в радянський період.
Як з’явився український герб, чому він називається малим і що сталося з Великим Державним гербом.
Звідки взявся герб України
За часів Київської Русі Тризуб був символом княжого роду Рюриковичів. Відомо, що печатки з Тризубом були у послів князя Олега. У свою чергу князь Володимир карбував монети з Тризубом і зробив його своїм князівським знаком – це значить, що сучасний український герб використовувався ще тисячу років тому.
Пізніше характерний тризуб на довгий час був забутий і повернувся в якості державного символу вже в 1900-х роках. Тоді, 25 лютого 1918 року в Коростені Українська Центральна Рада офіційно затвердила Тризуб як герб УНР.
Малий герб УНР
В період існування УРСР Тризуб старанно дискредитувався радянською владою. Однак він залишався символом національно-визвольного руху і боротьби за незалежність України.
Сучасний герб незалежної України був затверджений 19 лютого 1992 року рішенням Верховної Ради. Саме тоді державний символ набув свого сучасного вигляду: жовтий тризуб на синьому щиті.
Чому герб називається малим?
У більшості країн світу існує два види гербів: малий, на якому зображено лише головний символ держави, і великий, який є малим гербом з додатковими елементами та прикрасами. Тризуб на синьому геральдичному щиті – це Малий герб України. При цьому, згідно зі статтею №20 Конституції України, Тризуб є центральним елементом Великого Державного герба.
Великий Державний герб України
Питання Великого герба піднімається з моменту здобуття Україною незалежності. За ці роки було проведено три конкурси на герб України: в 1991-му, 1996-му і 2007 роках, але ні на одному з них не було переможця.
Найближче до прийняття Великого герба Україна була у 2009 році – тоді Кабінет міністрів затвердив проект Великого Державного герба. Однак через низку помилок і неточностей в запропонованому зображенні, цей проект так і не було винесено на розгляд Верховної Ради.